Menu

Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy

#Yedoosoutient | od 2021

Lidé z pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy ošetří přes 5 tisíc pacientů za rok. Díky jejich péči se do volné přírody loni vrátila například vydra říční, sova pálená, sokol stěhovavý, bobr evropský, ledňáček říční či hrstka sotva několik dní starých mláďat plcha velkého.

2012
rok založení
5 275 
pacientů v roce 2021

V záchranné stanici ošetřili i zraněného bažanta obecného, kterého na své koloběžkové objevil a do stanice přinesl Dan Pilát, šéf značky Yedoo.

„Je to opravdu mimořádná parta lidí. Mnozí z nich mají spoustu titulů, ale rozhodli se pomáhat našim zvířecím sousedům v nesnázích. Jsem rád, že jsem se s nimi setkal, byl to pro mne velmi silný zážitek,“ vzpomíná Dan Pilát, díky kterému se Yedoo přidalo ke stálým sponzorům této prospěšné organizace.

Mějte oči otevřené 

Pokud i vy na svých koloběžkových toulkách potkáte raněné, vyčerpané, osiřelé či jinak civilizací poznamenané zvíře, obraťte se prosím na pohotovostní linku stanice: 773 772 771, která je v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Na lince vám poradí, jak nejlépe nalezenému živočichovi pomoci. Pokud naznají, že je situace vážná, pro zvíře přijedou, nebo vám dají adresu, kam ho dopravíte. Určitě jim zavolejte, nebo mrkněte na stránky stanice, ne vždy je totiž lidská pomoc opravdu potřebná.

K záchranné stanici patří i zookoutky v Malé Chuchli, Kunratickém lese a také Divoká zahrada v Hostivaři, všude tam se starají o trvale handicapované živočichy, kteří se do volné přírody už vrátit nemohou.   

Dva zvířecí příběhy za všechny

Náraz do skla 

Zraněný samec jestřába lesního se do péče záchranné stanice dostal letos v únoru. Patrně při pronásledování kořisti narazil do skleněné výplně okna a poranil si zobák.

Podle odhadů staničního ornitologa v Praze hnízdí jen asi 15–20 jestřábích párů a nárazy do skleněných ploch patří mezi vůbec nejčastější příčiny zranění a úmrtí ptáků ve městech.

Tento jestřáb však měl štěstí – v záchranné stanici se zotavil a na začátku března se vrátil do divočiny.

Lišák Trojnožka

V květnu 2021 stanice přijala do péče malé lišče, kterému chyběl kus nohy pravděpodobně mu ji ucvakla past na krysy. Po ošetření se mládě rychle zotavilo a během několika měsíců z něj vyrostl velký, samostatný lišák, který dostal jméno Trojnožka.

Za Trojnožkou můžete zajít do zookoutku v Malé Chuchli, kde našel svůj druhý domov. Kvůli svému handicapu se totiž do volné přírody už vrátit nemůže.

Pomáhejte s námi

Záchrannou stanici můžete podpořit i vy, a to dvěma způsoby – formou sponzorství nebo formou adopce živočicha, který je kvůli zranění v trvalé péči jednoho ze zookoutků stanice.

Více na zachranna-stanice/sponzorstvi-a-adopce.

 

Za Trojnožkou se můžete vypravit do zookoutku Malá Chuchle.

Newsletter Yedoo